Jak przygotować się do spotkania z architektem?


Zakup domu jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Po dokonaniu wyboru działki, trzeba wybrać architekta, który zajmie się realizacją całej inwestycji. Do pierwszego spotkania ze specjalistą należy się stosownie przygotować. Warto już wtedy wiedzieć, jaki projekt domu jest dla nas najlepszy oraz w co powinien być wyposażony, by spełniać wszystkie potrzeby rodziny. Poniżej kilka wskazówek dla osób, które w najbliższym czasie mają zaplanowaną konsultację z architektem.

Niezbędne dokumenty

Na spotkaniu z architektem przydatna będzie mapa geodezyjna z wymiarami działki i położenie wobec słońca. Należy również mieć przy sobie decyzję o warunkach zabudowy bądź wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który można uzyskać w urzędzie gminy. Architekt może też potrzebować wypisu z rejestru gruntów, aby ustalić czy nie ma żadnych problemów formalnych do realizacji danego projektu budowlanego. Pełną dokumentację powinno się posiadać w kilku egzemplarzach w razie konieczności składania pism w różnych urzędach.

 

Dostępność mediów na działce

Informacja o dostępności mediów na działce, czyli wody, prądu, gazu, sieci wodno-kanalizacyjnej jest dla każdego architekta niezbędna. Bez wiedzy na ten temat trudno będzie zaplanować rozmieszczenie poszczególnych instalacji na działce oraz wyposażenie domu, np. przy braku kanalizacji konieczne jest zbudowanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

Funkcjonalność domu

Architekt oczekiwać będzie danych na temat wielkości, kształtu oraz rodzaju zabudowy, np. piętrowej. Kolejnym ważnym aspektem jest budowa przydomowego ogrodu. Następnie omawiana jest liczba pomieszczeń w domu oraz ich przeznaczenie. Już na pierwszej rozmowie można zadawać pytania o projekt garażu, garderoby czy sypialni dla gości. Gust architektoniczny również jest ogromnie ważny. A wybór między nowoczesnym a tradycyjnym stylem bywa bardzo trudny, dlatego zadaniem architekta jest dopasowanie wszystkich elementów i zasugerowanie najlepszej opcji.

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań

Najważniejszą kwestią przy realizacji projektu budowlanego jest budżet. Dlatego przed pierwszą wizytą w pracowni architektonicznej trzeba oszacować swoje możliwości finansowe na dwóch etapach – budowy oraz użytkowania domu. Szereg opłat, które wiążą się z posiadaniem domu mogą okazać się zbyt wysokie dla naszego budżetu. Wyjściem z takiej sytuacji jest zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, które zmniejszą koszty energii i eksploatacji. Warto zastanowić się nad zamontowaniem pompy ciepła, wentylacji mechanicznej z rekuperacją, kolektorów słonecznych lub systemu odzysku wody deszczowej. W gestii architekta będzie wyliczenie opłacalności przy wprowadzeniu takich innowacyjności, ponieważ koszt budowy będzie wówczas wyższy. Jednak wieloletnie oszczędności, które wynikają z dodatkowych urządzeń mogą sprawić, że w ostatecznym rozrachunku okaże się to opłacalne.


Dodaj komentarz