Najczęstsze błędy projektowe wnętrz użytkowych


Interesująca aranżacja powierzchni komercyjnej z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu, ponieważ przywiązuje się większą wagę do funkcjonalności wnętrz biurowych, w których spędza się większą część dnia. Poza tym budynki użytkowe stanowią wizytówkę firmy, a kiepskie wykończenie negatywnie wpływa na odbiór i może zniechęcić potencjalnych klientów. Jest to szczególnie ważne w przypadku restauracji czy hoteli, gdzie od aspektu wizualnego zależy powodzenie biznesu. Co zatem trzeba zarobić, by zaprojektować doskonałe wnętrze użytkowe? Wystrzegać się poniższych błędów:

1. Brak dopasowania do charakteru miejsca

Uleganie obowiązującym modom może zakończyć się katastrofalnie dla projektu dekoratorskiego. Aranżacja powinna być bowiem dopasowana do branży oraz jej targetu. Dlatego nie wszędzie sprawdzą się metalowe elementy czy puchate dywany, bo mogą zaburzać zgodność wizerunkową. W zależności od typu budynku użytkowego – biura, instytucji, lokalu gastronomicznego – trzeba wybrać wygodne meble, którymi w jednym wypadku będą obrotowe krzesła, a w innym sofy. Zbyt ryzykowne jest zaburzanie funkcjonalności pomieszczeń radykalnym projektem architektonicznym.

2. Najpierw oświetlenie

Nim powstanie cały projekt aranżacyjny powierzchni komercyjnej konieczne jest wybranie oświetlenia. Duże pomieszczenia wymagają innego światła, inne potrzebne też będzie w tych typu open space, bo to światło decyduje o pozostałych aspektach dekoratorskich oraz tworzy charakter całej aranżacji. Niedoświetlenie wskazane jest tylko w kameralnych kafejkach, gdzie chcemy zachować intymną atmosferę. Ciepła barwa gwarantuje przytulność i świetnie sprawdza się w restauracjach, natomiast zimna odpowiednia jest przy powierzchniach technicznych lub w lokalach o industrialnym stylu.

 

3. Zawsze ważna klimatyzacja

Równie istotna jak oświetlenie jest klimatyzacja. W upalne dni przebywanie w pomieszczeniu, gdzie temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza, nie jest przyjemne ani dla pracowników, ani dla klientów. Na próżno liczyć wówczas na powodzenie w branży. Wszystkie pomieszczenia użytkowe cechować ma jedna zasada – komfort. Dlatego w każdej restauracji, biurze czy hotelu musi być zamontowana odpowiednia klimatyzacja. Wybór tego sprzętu powinien odbyć się przed ukończeniem projektu, by dopasować go do innych elementów aranżacji.

4. Nudna lub przesadna kolorystka

Popadanie w skrajność przy realizacji projektu dla powierzchni użytkowej jest częstym błędem. Łatwo przekroczyć bowiem granice między dobrym smakiem a kiczem. A czasem z obawy o końcowy efekt, w ogóle zapomniana się o aspekcie dekoracyjnym, zostawiając „gołe ściany”. Dobór kolorów stanowi podstawę sukcesu całej aranżacji. Wykluczyć trzeba szaro-białą nudę lub krzykliwe neony. Przy aranżacjach komercyjnych budowli niezwykle ważne są dodatki, których na pierwszy rzut oka nie widać, ale delikatnie tworzą ciekawy nastrój pomieszczenia.


Dodaj komentarz